BOLESTI KLOUBŮ

S postupujícím věkem a zátěží podléhají klouby degenerativním změnám, které končí vznikem artrózy. Tento proces lze potlačit tzv. centrací kloubů a vhodně zvolenou fyzikální terapií.

Zdaleka nejčastější příčinou bolesti kloubu je artróza. Ta začíná v chrupavce, která postupně ztrácí pevnost a pružnost. Ztenčuje se až může zcela zaniknout. Chrupavka v kloubu funguje jako nárazník mezi kostmi. Tlumí tedy nárazy a snižuje tření mezi kloubními plochami. Při úbytku kloubní chrupavky trpí všechny přilehlé kloubní struktury. Pod chrupavkou jsou kosti, jejichž obnažování způsobuje bolesti. Doprovodem bývá nestabilita kloubu, kostní nárůstky a deformace.
Důvodem vzniku artrózy není věk, přestože lze říci, že počet „odsloužených let“ se na kloubním systému podepíše vždy. Mezi další rizikové faktory patří obezita, pohlaví (u žen je vyšší výskyt osteoartrózy kloubů rukou a kolen), úrazy na kloubním a kostěném systému, zánětlivé změny, vrozené vývojové vady a také životní styl (přetěžování kloubů při těžké fyzické práci, vrcholovém sportu).
Bolesti kloubů mohou vznikat i v důsledku revmatických bolestí, nestabilit, poúrazových stavů a dalších onemocnění, například cukrovky.

klouby
Close Menu